Uncategorised

Odborné ošetrenie zbierkových fondov múzea

odborne osetrenie zbierkovych fondov muzea-1

Akvizícia empírovej nábytkovej zostavy

S radosťou Vám predstavujeme najvýznamnejšiu akvizíciu múzea za rok 2018. Expozíciu šľachtických rodov trebišovského kaštieľa obohatila empírová nábytková zostava, ktorá sa skladá z dvoch kusov nábytku, konkrétne z empírového písacieho kabinetu a empírovej komody.

Obidva kusy nábytku pochádzajú od jedného domáceho výrobcu z obdobia okolo roku 1815. Jedná sa o mimoriadne vzácny nález umelecko-historických predmetov tzv. uhorského empíru. Nábytok je zdobený intarziami a tušovými maľbami s krajinkárskymi výjavmi do ktorých sú zakomponované figurálne postavy prezentujúce dobové spoločenské vrstvy od sedliakov, cez vojakov až po šľachtu.

Na základe doterajšieho pátrania po genéze predmetov, môžeme konštatovať, že empírová nábytková zostava pochádza z dobového inventáru trebišovského kaštieľa.

Odborne reštaurovanie zabezpečila umelecko-remeselná dielňa ANTIK ART. Nábytková zostava bola nadobudnutá vďaka finančným prostriedkom z Fondu na podporu umenia a Košického samosprávneho kraja.

Akvizícia empírovej sedacej garnitúry

S radosťou Vám predstavujeme ďalšiu významnú akvizíciu múzea. Expozíciu šľachtických rodov trebišovského kaštieľa sme obohatili o empírovú sedaciu garnitúru košickej proveniencie z obdobia okolo roku 1815.

Súprava je typickým príkladom stredoeurópskeho empírového nábytku.

Nadobudnutá bola vďaka finančnej podpore z Fondu na podporu umenia a Košického samosprávneho kraja. Po precíznom zreštaurovaní umelecko-remeselnou dielňou ANTIK ART bola umiestnená v našej stálej expozícii, kde ju máte možnosť vidieť.

Aktuálne výstavy

Archív – pamäť národa

27. júna 2019 – 30. septembra 2019

Amerikánsky dom na Zemplíne

27.mája 2019

„Omen – Rado Van Ladomerský“

12. septembra 2019 – 20. októbra 2019

 

 

 

Otváracie hodiny počas veľkonočných sviatkov

Múzeum bude počas Veľkonočných sviatkov otvorené

22. 4. 2019 t.j. v pondelok

od 14.00 do 18.00 hod.

OZNAM O ZATVORENÍ

Dňa 13.6.2018 (t.j. v stredu) bude múzeum z technických príčin ZATVORENÉ

Vytvorte s nami Múzejníčka

Zapojte sa do súťaže o najlepší návrh postavičky "Múzejníčka" ktorá sa stane aj maskotom múzea.

Svoje nápady zasielajte najneskôr do 31. marca 2016

Vianoce 1864 v trebišovskom kaštieli

caro vianoc v roku 1864 Píše sa rok 1864. Príroda je krásne zasnežená a deti sa už dávno tešia na blížiace sa Vianoce. Nevedia sa dočkať, aké darčeky im prinesie Ježiško.

Bolo zvykom, že do kaštieľa sa stromček prinesie až na Štedrý deň. Tak 24. decembra 1864 pani Grófka Katinka pripravovala s guvernantkou celé doobedie papierové ruže z ružového papiera, ako dekoráciu na vianočný stromček.

Poobede sa k nim pridala pestúnka, komorník aj chyžná, aby pomohli so zdobením ...

Spomienka na úmrtie grófa Júliusa (Gyula) Andrássyho

grof julius andrassy-s18.február 1890 - deň úmrtia grófa Júliusa (Gyula) Andrássyho - pripomeňme si chvíle jeho poslednej cesty a uloženia jeho telesných pozostatkov.

Dobový týždenník Vasárnapi Újság, z februára a marca 1890 ako aj ďalšie dobové zdroje prinášajú okrem iného aj podrobný opis jeho poslednej cesty.

„Je to smutné ale pravdivé, že skutočnú hodnotu človeka si veľakrát uvedomujeme až po jeho smrti. Jeho prínos pre svoj ľud (národ, krajinu) je zrejmý len vtedy, keď si uvedomíme prázdnotu po jeho odchode, ktorú nie je možné nahradiť niekým iným ...

120. výročie narodenia grófky Kláry Andrássy

klara andrassy Grófka Klára Andrássy sa narodila 18. januára 1898 v Budapešti ako štvrtá dcéra grófa Teodora (Tivadar) Andrássy, prvorodeného syna grófa Júliusa (Gyula) Andrássyho veľmi známeho politika za Rakúsko – Uhorska a matky grófky Eleonóry rodenej Zichy.

Plným menom grófka Klára Andrássy de Csíkszentkirály et Krasznahorka

Grófovi Tivadarovi Andrássymu sa nenarodil mužský potomok, mal štyri dcéry: Helenu (Ilona) (1886–1967), Barbaru (Borbála) (1890-1968), Katarínu (Katalin) (1892-1985) a Kláru (1898-1941). ...

226. výročie narodenia grófa Karola III. Andrássyho

karoly III. andrassyGróf Karol III. Andrássy patril medzi najuznávanejších šľachticov prvej polovice 19. storočia.

Preslávil sa predovšetkým ako podnikateľ v oblasti železiarstva a ako autor mnohých odborných štúdií zaoberajúcich sa problematikou hospodárskeho rozvoja Uhorska.

Karol Andrássy bol predsedom Spoločnosti pre reguláciu Tisy a spoluzakladateľom železiarní v Ózde. V roku 1839 a 1844 bol vyslancom na Uhorskom sneme ....

Kto je Online

Práve tu je 54 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com