Thomas Orrow Comics Fest / vol. 3

Už 26. mája (sobota) o 18.00 hod. pozývame všetkých, nielen fanúšikov komiksu, do galérie Koniareň (vedľa Jazdiarni Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína) v Trebišove na vernisáž výstavy Thomas Orrow Comics Fest / vol. 3. Podujatie je súčasťou medzinárodného výstavného cyklu, ktorý od roku 2017 prezentuje na Slovensku autorov súčasného komiksu. Výstavu v kurátorskom výbere Riša Kittu a Pavla Bratského tvoria diela autorov, ktorí sa zúčastnili medzinárodnej súťaže Thomas Orrow Award. Tento projekt upozorňuje najmä na svojbytnosť komiksového žánru v kontexte výtvarnej scény.

O úrovni súčasného komiksu netreba pochybovať, organizátori prizvali k spolupráci aj medzinárodných expertov v tejto oblasti. „O definitívnych víťazoch prvého ročníka rozhodli v tomto prípade aj naši kolegovia z Čiech a Maďarska, za všetkých spomeniem osobu Tomáša Prokůpka z časopisu Aargh!" – hovorí americký komiksový guru Thomas Orrow, pod ktorého gesciou projekt prebieha.

Výstava ponúka výber komiksových autorov, ktorí pracujú v rôznych mediách, prevažuje kresba a digitálna ilustrácia, no stále sa nachádzame v zóne autorského komiksu, aký ho všetci dobre poznáme. V rámci podujatia bude predstavený aj špeciálne vydanie časopisu ENTER, ktorý obsahuje diela autorov spomínanej súťaže a ktorý vznikol v spolupráci s košickým vydavateľstvom Dive Buki. „Komiks je univerzálne médium, inšpiratívne aj pre iné umelecké oblasti, ako napríklad súčasný media art" – hovorí jeden z jeho editorov a pedagóg košickej Fakulty umení Rišo Kitta.

Aktuálne prebiehajúca výstava v Koniarni nadväzuje na nedávne exhibície v Košiciach a Banskej Bystrici a predstaví vyše 12 autorov z krajín Strednej Európy. Snahou kurátorov je upriamiť pozornosť na kvality tohto výtvarného žánru práve v galerijnom prostredí. Podľa slov jedného z kurátorov, Pavla Bratského, prináša exhibícia „skutočne rôznorodý výber komiksových, prevažne mladších autorov, ktorí sa venujú tzv. voľnému autorskému komiksu."

Výstava, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, bude sprístupnená až do 24. júla 2018.

 

plagat komiksy2018

 

Kto je Online

Práve tu je 59 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com