Čaro výšiviek Janky Feherovej

pozvankafeherova

Srdečne Vás pozývame na  výstavu  s názvom Čaro výšiviek Janky Feherovej" ktorá potrvá od  12. 9.  2013 do 13. 10. 2013 vo výstavných priestoroch AMBIT na poschodí trebišovského kaštieľa.

Vernisáž: 12.9.2013 o 17:00 hod.          Symbolické vstupné na vernisáž: 0,10 €      Vstupné na výstavu: podľa platného cenníka

pozvankafeherova

/Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove- tlačová správa/

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja pozýva Trebišovčanov i ľudí z okolia na vernisáž výstavy „Čaro výšiviek Jany Feherovej“, ktorá sa uskutoční 12. septembra 2013 o 17.00 hod. v trebišovskom kaštieli.

Výšivkárka Jana Feherová (64) z Trebišova, vyrastala v Kráľovej Lehote, sa krížikovej technike vyšívania venuje už viac ako polstoročie. V detstve obdivovala farebné výšivky svojej mamy a tak to skúsila i ona. Už ako 14 ročná vyšila svoj prvý veľký obraz – Vlčie maky, ktoré môžete vidieť aj na výstave. Dodnes ju táto záľuba neopustila a deň bez vyšívania si nevie ani len predstaviť. Vyšívanie jej zaberie veľa voľného času.

Na výstave je exponovaných vyše 80 kusov obrázkov. Výšivkárske umenie Jany Feherovej spočíva v počítaní krížikov a v neustálej zmene farebných bavlniek, ktoré si vyžadujú veľké sústredenie, pozornosť, trpezlivosť i precíznosť. Na obrazoch autorka strieda rôzne námety a motívy.  Nedá sa povedať, ktorý je jej srdcu najbližší. Má rada prírodu, ľudí i ich tvorbu.   Iste vás zaujme kolekcia obrázkov, na ktorých sa inšpirovala tvorbou českého výtvarníka, ilustrátora, maliara Josefa Ladu. Výšivky s náboženskou tematikou (Srdce Ježišovo, Srdce Panny Márie, Narodenie i Ukrižovanie  Ježiša Krista, Božie milosrdenstvo, a ďalšie) vynikajú svojou myšlienkou a posolstvom pre nás všetkých.  Jej ambíciou je vyšiť Krížovú cestu Ježiša Krista. Do otvorenia výstavy sa jej podarilo vyšiť tri zastavenia. Pozoruhodná je aj séria vodných mlynov, ktoré ju stále fascinujú, výjavy z rozprávok, či zvieracie motívy, motívy kvetov a ovocia.

Autorka na vyšívanie používa látku kanavu, vzory a motívy vyšíva bavlnkou mulinka. Námety čerpá z rôznych časopisov. Množstvo jej výšiviek sa nachádza v súkromných zbierkach na Slovensku.

V poslednom období sa Jana Feherová venuje aj tvorbe rôznych dekorácii zo sadrových odliatkov, ktoré potom vymaľuje. Technikou dekupáže zdobí fľaše, lopáriky, skrinky na šperky, či skrinky na kľúče. Výšivkárka Jana Feherová je vyučená elektrotechnička, no absolvovala i Univerzitu 3. veku pri bývalom Regionálnom osvetovom stredisku v Trebišove. Svoje práce predviedla v rámci výstav Klubu dôchodcov v Trebišove a v MsKS v Trebišove.

Trebišovski pisanki
23. ročník súťažnej výstavy v zdobení veľkonočných kraslíc

(Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove – tlačová správa) Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva širokú verejnosť na vernisáž výstavy „Trebišovski pisanki“, ktorá sa uskutoční 9. marca 2012 o 16,00 hod. vo výstavných priestoroch DVORANA v trebišovskom kaštieli.
Ako každý rok, aj tento rok pripravuje múzeum pre svojich priaznivcov a návštevníkov, tradičnú výstavu kraslíc. Tento rok je to v poradí už 23. ročník tejto súťažnej výstavy a zúčastní sa na ho 57 maliarok a maliarov z okresov: Trebišov, Michalovce, Košice, Košice – okolie, Gelnica, Vranov nad Topľou, Humenné, Snina, Medzilaborce, Prešov, Bardejov, Stropkov, Poprad, Nitra, Senica, Banská Bystrica, Příbram (Česká republika). Z techník prevláda vyškrabovanie, reliéfne zdobenie voskom, odrôtovanie, vosková batika, zdobenie zlatými detailmi, prelamovanie, oblepovanie prámikmi, oblepovanie slamou, oblepovanie korálikmi, oblepovanie glitrami, zdobenie farbami, farbenie cibuľovými šupkami, oblepovanie bavlnkou, oblepovanie semienkami, obväzovanie rastlinami, oblepovanie textíliami, obháčkovanie, zdobenie tušom, kombinovaná technika, opaličkovanie, leptanie kyselinou, oblepovanie farebným papierom, zdobenie miniatúrami z modulitu, decoupage a patina. Táto tradičná výstava je už tradične spojená aj s predajom kraslíc a a výrobkov z pravého včelieho vosku.
Návštevníci sa budú môcť pokochať jedinečnou krásou týchto skvostov  do                29.apríla 2012.

Srdečne Vás všetkých pozývame

Vaše Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove