10 tka

  • Kde: Veľká výstavná sieň trebišovského múzea
  • Kedy: 19.1.2012 - 16.2.2012

desiatka_2012-91

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Slávnosti svetla“
(Vlastivedné múzeum v Trebišove – tlačová správa) Vlastivedné múzeum v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva širokú verejnosť na podujatie „Slávnosti svetla“, ktoré sa uskutoční  dňa 4. novembra 2011 v čase od 09:00 – 18:00 hod. v priestoroch trebišovského kaštieľa.
Účastníci tohto podujatia budú svedkami ožitia tradície masiek, svetla a tekvíc tak, ako ich nepoznajú a rozprávok prepojených  s tradíciou a poznaním starého slovanského sviatku.
Prines svetlo a tma zmizne sama od seba. (Erazmus Rotterdamský)
Ak si návštevníci budú chcieť aj zasúťažiť, môžu skupinovo vytvoriť   zaujímavo vyrezávanú "svietiacu" dyňu, či iné kreatívne svetlo, ktoré so sebou prinesú do múzea. Víťazná skupina bude odmenená skupinovou vstupenkou na zaujímavé podujatie podľa vlastného výberu v roku 2012.
Podujatie „Slávnosti svetla“ sa pripravuje v spolupráci s Občianskym združením „Priatelia múzy“ z Michaloviec.
Skupinové návštevy je nutné ohlásiť vopred telefonicky. Určite sa zapojte a rozsvietime spolu kaštieľ. Srdečne Vás všetkých pozývame.
Vaše Vlastivedné múzeum
Kontakt: Vlastivedné múzeum
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel. : 056/6722234
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
web: www.muzeumtv.sk

 

 

Dňa 19.1.2012 sa o 17:00 hod. v priestoroch veľkej výstavnej siene trebišovského kaštieľa konala slávnostná vernisáž obrazov, ktoré vytvorili členovia Trebišovského umeleckého klubu. Výstava sa koná pri príležitosti 10. výročia jeho založenia.
Trebišovský umelecký klub založila 21.6.2002 Ľudovít Visokay a do dnešných dní má niekoľko tvorivých sekcií od publicistov až po dokumentaristiku. Dominantné postavenie v ňom majú výtvarní umelci, nielen svojou početnosťou ale aj výraznými aktivitami nielen v regióne Južného Zemplína. V týchto dňoch sa po prvýkrát predstavujú širokej mestskej verejnosti vo veľkopriestoroch trebišovského múzea. Z pohľadu priblíženia ich výtvarných prejavov dominuje abstrakcia, krajina a zátišia. V radoch výtvarníkov sa prezentujú aj magistri umenia výrazne Milan Juhás, zatiaľ prvý a jediný autor z regiónu, ktorý vstúpil do Slovenskej známkovej tvorby. Mnohí členovia klubu, ktorých je 22, sa už prezentovali aj v susedných štátoch. Na súčasnej premiérovej výstave, ktorá potrvá do 16.2.2012 možno vidieť mnoho klasických techník od olejomalieb cez špachličkovú techniku až po enkaustiku. Posledne menovaná technika bola donedávna neznámou v regióne celého Zemplína. Vďaka Soni Košarovej aj táto nevšednosť je pravidelne prezentovaná. Možno povedať, že prinášajú nový trend do modernej olejomaľby podľa príkladnej inšpirácie od majstra Štefana Bubána. Potešiteľné je, že ich rady rozširujú akademicky vzdelaní umelci, čo je nádejný predpoklad vplyvu  na   kultúru a kultúrnosť mesta i regiónu Zemplína.
Srdečne Vás všetkých pozývame na vzhliadnutie tejto krásnej výstavy, ktorú môžete vidieť do 16.2.2012

Vaše Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

 

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.muzeumtv.sk/vystavy/101-10-tka#sigFreeId60d1c44f87
Foto: Jozef Danko

 

 

Kto je Online

Práve tu je 64 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com