Uncategorised

Odborné ošetrenie zbierkových fondov múzea

odborne osetrenie zbierkovych fondov muzea-1

Akvizícia empírovej nábytkovej zostavy

S radosťou Vám predstavujeme najvýznamnejšiu akvizíciu múzea za rok 2018. Expozíciu šľachtických rodov trebišovského kaštieľa obohatila empírová nábytková zostava, ktorá sa skladá z dvoch kusov nábytku, konkrétne z empírového písacieho kabinetu a empírovej komody.

Obidva kusy nábytku pochádzajú od jedného domáceho výrobcu z obdobia okolo roku 1815. Jedná sa o mimoriadne vzácny nález umelecko-historických predmetov tzv. uhorského empíru. Nábytok je zdobený intarziami a tušovými maľbami s krajinkárskymi výjavmi do ktorých sú zakomponované figurálne postavy prezentujúce dobové spoločenské vrstvy od sedliakov, cez vojakov až po šľachtu.

Na základe doterajšieho pátrania po genéze predmetov, môžeme konštatovať, že empírová nábytková zostava pochádza z dobového inventáru trebišovského kaštieľa.

Odborne reštaurovanie zabezpečila umelecko-remeselná dielňa ANTIK ART. Nábytková zostava bola nadobudnutá vďaka finančným prostriedkom z Fondu na podporu umenia a Košického samosprávneho kraja.

View the embedded image gallery online at:

Akvizícia empírovej sedacej garnitúry

S radosťou Vám predstavujeme ďalšiu významnú akvizíciu múzea. Expozíciu šľachtických rodov trebišovského kaštieľa sme obohatili o empírovú sedaciu garnitúru košickej proveniencie z obdobia okolo roku 1815.

Súprava je typickým príkladom stredoeurópskeho empírového nábytku.

Nadobudnutá bola vďaka finančnej podpore z Fondu na podporu umenia a Košického samosprávneho kraja. Po precíznom zreštaurovaní umelecko-remeselnou dielňou ANTIK ART bola umiestnená v našej stálej expozícii, kde ju máte možnosť vidieť.

View the embedded image gallery online at:

Otváracie hodiny počas veľkonočných sviatkov

Múzeum bude počas Veľkonočných sviatkov otvorené

22. 4. 2019 t.j. v pondelok

od 14.00 do 18.00 hod.

Večerné pozorovanie oblohy 12/04/2019

Večerné pozorovanie hviezdnej oblohy 12. apríl 2019 od 20:30 do 22:00 hod. areál múzea v Trebišove (pri jazdiarni)

Vianočné prianie a šťastný nový rok 2019

muzeumtv-pf2019

Výstava Trebišovskí Andrássyovci na prelome storočí

Výstava je sprístupnená širokej verejnosti od 11. októbra 2018 a bude otvorená do 13. mája 2019.