Farby Afriky

• Kedy: 26.9.2013  - 6.1.2014

afrika 2013 -41

/Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove – tlačová správa/

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja v spolupráci s Regionálnym múzeom v Jasle uviedli 26. 9. 2013 o 17:00 hodine do života verejnosti výstavu s názvom FARBY AFRIKY. Vo výstavnej časti EMELET v trebišovskom kaštieli sa zišli priaznivci našej kultúry, aby sa zoznámili s kultúrou africkou.  Tá je totiž obsahom vystavovaných zbierkových artefaktov. Predmety  pochádzajú zo západnej Afriky a to z Pobrežia Slonoviny, z Nigérie, Mali, Gabonu a strednej Afriky, najmä z Konga / Zairu. Niektoré zaujímavé zberateľské klenoty si priniesol vystavovateľ z východnej Afriky- z Kene. Rôznorodosť masiek, vystavovaných sôch a ďalších afrických predmetov poskytuje jedinečné bohatstvo Čiernych afrických domorodých kmeňov. Osobnou účasťou vernisáže poctil trebišovské múzeum autor výstavy, riaditeľ Regionálneho múzea v Jasle, etnograf a zanietenec mimoeurópskej kultúry Mgr. Alfred Sepiola, historik umenia Mgr. Mariusz Swiatek a dokumentarista Regionálneho múzea Mgr. Stanislaw Midura. V rámci príhovoru o mnohých hodnotných kúskoch z afrického svetadielu riaditeľ poľského múzea nadviazal na veľmi priaznivú a ústretovú dlhoročnú spoluprácu múzeí a podotkol, že táto vernisáž je v poradí už 46. Slávnostné otvorenie sprevádzal hudobný, spevácky a tanečný vstup študentov odboru učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo Strednej odbornej školy v Trebišove, pod vedením PaedDr. Ingrid Hvozdovičovej.

Vernisáž výstavy liturgických kníh v Trebišove
Trebišov (17.3.2013) Po úspešnej výstave liturgických kníh a predmetov v Michalovciach, sa v kaštieli trebišovského múzea uskutočnila nová vernisáž tejto putovnej výstavy. Organizátormi výstavy s názvom Múdrosť v kresťanskej histórii ukrytá bol Spolok sv. Cyrila a Metoda v spolupráci s Múzeom a kultúrnym centrom južného Zemplína v Trebišove. Podujatie za hojnej účasti otvorila riaditeľka múzea Mgr. Beáta Kereštanová a cirkevnoslovanským spevom spestril Zbor sv. Michala archanjela z gréckokatolíckej farnosti v  Trebišove. Kurátor výstavy doc. Michal Hospodár vo svojom príhovore uviedol skutočnosť, že v Jubilejnom cyrilo-metodskom roku si aj cez vystavené exponáty lepšie uvedomujeme hodnotu viery a jej kontinuitu počas stáročí. Výstava obsahuje cca. 60 kníh, najmä liturgicky zdobených evanjeliárov, ale aj služobníky, trebníky, zborníky a knihy s historickou problematikou. Najvzácnejším exponátom je tzv. Baškovský evanjeliár, pochádzajúci z 15. stor. z Baškoviec pri Sobranciach. Obsahom výstavy sú aj vzácne sakrálne obrazy od M. Rogovského, M. Munkácsa a M. Klimčáka. K liturgickým predmetom na výstave možno priradiť aj niekoľko krížov, pozlátené čaše, antimenziony a vzácnu plaštenicu z Ruskoviec z roku 1799. Ojedinelým doplnkom výstavy je historické kreslo s erbom rodu Čákyovcov. Časť knižných exponátov požičala aj rímskokatolícka farnosť v Trebišove. V závere svojho príhovoru M. Hospodár vyzdvihol múdrosť  našich predkov, ktorí dokázali oplodniť svoj život kresťanskou vierou a z nej prameniacou kultúrou. Osudy Baškovského evanjeliára prítomným predstavil krátky filmový dokument. Podrobnosti k vystavovaným exponátom objasnil o. Mgr. Matúš Marcin.
Zaujímavosťou výstavy je, že väčšina kníh sa objavila takmer náhodne pri terénom výskume. Zásluhou Spolku boli tieto knihy odborne zreštaurované a sprístupnené širšej verejnosti. Výstava dokumentuje, že v 15.-18. stor. bola u našich predkov pomerne dobre rozvinutá  byzantská liturgická tradícia, ktorej pokračovateľmi sú dnešní gréckokatolíci.  Výstava potrvá do začiatku júna.
Michal Hospodár

View the embedded image gallery online at:
Foto: Jozef Danko