Noc múzeí - Okná múzea dokorán

  • Kde: trebišovský kaštieľ
  • Kedy: 17.5.2013  od 19:00 hod. do 00:00 hod.


nocmuzei_2013-29

 

(Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove – tlačová správa)

 

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a Združenie Tokajská vínna cesta sa zapojili už  po tretíkrát do medzinárodného celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií, ktorému sme tento rok dali podtitul „Okná múzea dokorán“.  

Ani tento rok si Trebišovčania, 17. mája, nenechali ujsť netradičné strašidelné zážitky priamo z tých najtemnejších priestorov kaštieľa. Historické miesta, ktoré dýchajú prastarou kultúrou, ožili tajomnými príbehmi duchov. 

Tvorivo sa do nášho podujatia zapojilo aj OZ Priatelia Múzy z Michaloviec, pod vedením manželov Štundovcov. Divadelno-improvizačné scénky a situačné príbehy, ktoré zinscenovali ochotníci OZ pobavili všetkých, malých i veľkých návštevníkov. V rámci nich stvárňovali rôzne mátožiace bytosti, akými boli vlkodlak, vlčica, nymfy, mŕtve dievčatko na hojdačke, viperu a ďalšie strašidlá. 

V trebišovskom kaštieli sa v tú strašidelnú noc vystriedalo až 800 návštevníkov. Tí najmenší sa hneď pri vstupe do múzea zmenili na rozprávkové postavičky, niektorí na príšerky. Namaľovať si na tváričku mohli, čo len chceli. Po strašidelnej prehliadke ich za statočnosť vo vinotéke Andrássyho kaštieľa čakala sladká odmena. 

Vo vinnej pivnici zdravil prítomných hostí sám gróf Andrássy so svojou milou Sisi. Návštevníci si s nimi mohli pripiť pravým tokajským vínkom. Aj zamestnanci múzea sa obrazne preniesli do dávnych čias a ako dvorné dámy a páni reprezentovali svoje šľachtičné sídlo. Mladí trebišovskí umelci sprístupnili jazdiareň múzea zaujímavou a atraktívnou výstavou diel súčasného umenia. Noc v trebišovskom múzeu sprevádzali aj sprievodné podujatia. Počasie prialo pozorovaniu andrássyovskej oblohy. Pred kaštieľom boli stánky s občerstvením, kde sa dalo zakúpiť niečo chutné pod zub. DJ Rasťo spríjemnil tajuplnú atmosféru mátožiacej noci diskotékou. 

Podujatie bolo podporené projektom Tokaj je len jeden. Májová noc plná hrôz umožnila Trebišovčanom strašidelnú prehliadku celého Andrássyho kaštieľa.

         

 

Najstaršia vystavujúca účastníčka má 74 rokov a svoje prvé zdobené veľkonočné vajíčka vystavuje i najmladší vystavovateľ, deväťročný chlapec z Malých Ozoroviec.
 
Prezentované techniky zdobenia kraslíc sú rôzne, od tých tradičných cez netradičné až po kombinované. Typické a najviac rozšírené zahŕňajú voskovú batiku, reliéfne zdobenie voskom, vyškrabovanie, odrôtovanie, oblepovanie slamou a oblepovanie perlovkou, farebným papierom, obväzovanie rastlinami a farbenie v odvare z cibuľových šupiek.
 
Z netradičných môžeme vidieť opaličkovanie, zdobenie voskom, leptanie kyselinou, zdobenie farbami, zdobenie perom na enkaustiku, oblepovanie semienkami, obhačkovanie, zdobenie tušom, oblepovanie papierom, oblepovanie stužkami, zdobenie zlatými detailmi a prelamovanie, oblepovanie šnúrkami, či oblepovanie prámikmi.
Veľkú pozornosť púta aj krakelovanie, dekupáž, či patchworková technika. Vitríny so súťažnými kraslicami vhodne dopĺňajú rôzne dekoračné výrobky a medovníky s veľkonočnou tematikou.
 
Tohtoročná výstava veľkonočných ozdôb a kraslíc bude spestrená sprievodnými podujatiami. Tých sa môžu návštevníci zúčastniť na Kvetnú nedeľu 24. marca 2013 od 14.30 - 17.00 hod., kedy bude, v priestoroch trebišovského kaštieľa, prebiehať tvorivá dielňa v zdobení veľkonočných vajíčok. Kreativitu prídu záujemcovia ukázať nielen v zdobení kraslíc, ale aj medovníkov; vyrábať budeme jarné kvety z krepu, pletené dekorácie z papiera, či pliesť vŕbové korbáče. Konať sa bude v tento deň aj medzinárodná súťaž vo veľkonočnom stolovaní, ktorá bude spojená s ochutnávkou kvalitných tokajských vín a ukážkou zvykov spojených s veľkonočnými sviatkami.
 
Výstava je už tradične predajná. Hostia sa môžu inšpirovať a kochať krásou prepracovaných techník veľkonočných kraslíc, rôznych dekorácií a domácich vlastnoručných výrobkov spojených s jarnými sviatkami. To všetko do 21. apríla, kedy bude výstava vyhodnotená a  ukončená.
 

 

Kto je Online

Práve tu je 54 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com