Anna Kotvášová - Vybájené sedliacke dvory

  • Kde: malá výstavná sieň trebišovského múzea
  • Kedy: 30.8.2011 - 02.10.2011

Vlastivedné múzeum v Trebišove, kultúrne zariadenie KSK, srdečne pozýva milovníkov umenia na výstavu srbského insitného umenia „Anny Kotvášovej - Vybájené sedliacke dvory“, v malej výstavnej sieni trebišovského múzea. Výstava potrvá do 02. októbra 2011.

Aká je maliarska filozofia Anny Kotvášovej?

Anna Kotvášová - Vybájené sedliacke dvoryAutorka sa narodila v srbskej Padine. Spomienky na rodisko sú jedným z hlavných prameňov jej inšpirácie. Rurálna tematika a spomienky na rodisko ju istotne zaraďujú medzi maliarov kovačicko – padinského fenoménu insitnej tvorby.

Kotvášová sa snaží byť originálnou maliarkou a jej maliarsky svet má príznačnosti, ktorými sa istotne odlišuje od maliarov spomenutého fenoménu.

Anna Kotvášová svoje vnútorné impresie začala najprv prenásať na drevo a na porcelán. Mnohé suveníry z Padiny v šírom svete na dreve a maľované na tanieroch sú dielom práve jej šikovných rúk.

Predsa, osudové bolo jedno plátno, ktoré jej roku 1995 daroval rodák, svetoznámy insitný maliar Michal Povolný. Svoje umelecké vlohy tak pomocou štetca a farieb položila na plátno. Keď jej majster Povolný povzbudzujúco povedal: „Z teba bude maliarka!“ jednoducho sa to začalo.

Za 15 rokov sa jej tvorbe divili nielen v rodisku, kde sa prvý krát predstavila. Samostatné výstavy mala v Belehrade, Novom Sade, Báčskom Petrovci, Pančeve, ale aj v Bratislave, Považskej Bystrici, Piešťanoch, Zvolene, Banskej Bystrici, Dudinciach, Detve, Skopji (Macedónsko), Budve a Canji (Čierna Hora).

Od roku 1999 je členkou Múzea insitného umenia v Jagodine. Taktiež je členkou DUK umeleckej „kolonie“. Pravidelne sa zúčatňuje aj na výtvarných „koloniach“ v Arandelovci, Budve, Zablji, Novom Sade, tiež aj na Slovensku vo Vysokých Tatrách, v Podjavorníku, vo Vyhniach, v Bielych Vodách, Lome nad Rimavicou, Brunovciach a inde.

Ocenená bola viacerými uznaniami a diplomami. V roku 2002 bola ocenená v Belehrade za najkrajšiu miniatúru, 3.miesto získala na 9. bienále v Bukurešti, 1. miesto získala za najkrajší obraz na krajskom kole výstavy Výtvarné spektrum 2011 v Bratislave. Získala tiež čestné uznanie za obraz Narodenie Ježiša, ktorý bol vybraný na celoštátne kolo v Trenčíne.

Anna Kotvašová vytvára vlastné kompozície, do ktorých vnáša seba samu. Dedinský dvor je priestorom, kde sme všetci na svojom, kde sme vyrastali, kde sme snívali. Vinohrady, oberačky, šúpanie kukurice, tekvice, slnečnice, moriak – to sú motívy, ktoré nechýbajú takmer na žiadnom jej obrázku.

Kotvášová vyrastá za pomoci prekrásneho remesla, remesla pomenovaného umenie.

foto: Miloš Leško

 

foto :Jozef Danko

Kto je Online

Práve tu je 79 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com