Aké boli Fašiangy a tradičná zemplínska zabíjačka 2017 ?

Piaty ročník Tradičnej zemplínskej zabíjačky bol spojený s fašiangami. Podujatie sa začalo fašiangovým sprievodom v maskách, ktorý prechádzal mestom od severného námesti /budova pošty/ až k múzeu. Samotný priebeh zakáľačky, si mohli návštevníci pozrieť v areáli múzea.

Návštevníci podujatia mali možnosť vidieť celý priebeh zakáľačky v podaní šikovných múzejníkov. Prezentáciu replík zbierkových exponátov, ktoré sú súčasťou muzeálnej expozície približila najmä mladšej generácií, zvyklosti nášho regiónu.

Prasiatko počas celého dňa opracovával hlavný mäsiar, ktorému sa v našom regióne hovorí „henteš" a jeho pomocníci a pomocníčky. Chlapi najskôr opálili srsť ošípanej horákom, potom, ako bolo na Zemplíne zvykom, nakládli na prasa slamu a podpálilu ju. Po očistení sa prasiatko rozoberalo, aby z neho mohli gazdiné pražiť oškvarky, robiť bravčovú masť, variť mäsko, vyrábať jaterničky, zabíjačkovú kapustu, či piecť klobásky.

Gurmánov potešili zabíjačkové špeciality, nechýbalo ani varené vínko.

O dobrú náladu sa postarali folklórne skupiny OMLADZINA NOVOSAD, KYŠČANKA KYSTA, JARINA ÚPOR, TREBIŠOVSKÁ ORGONINA TREBIŠOV.