IV. Bienále ikonopisectva a sakrálnej tvorby

• Kde: Výstavná sieň trebišovského múzea
  • Kedy: 24.11.2011 - 24.1.2012

bienale_2011-53

„Slávnosti svetla“
(Vlastivedné múzeum v Trebišove – tlačová správa) Vlastivedné múzeum v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva širokú verejnosť na podujatie „Slávnosti svetla“, ktoré sa uskutoční  dňa 4. novembra 2011 v čase od 09:00 – 18:00 hod. v priestoroch trebišovského kaštieľa.
Účastníci tohto podujatia budú svedkami ožitia tradície masiek, svetla a tekvíc tak, ako ich nepoznajú a rozprávok prepojených  s tradíciou a poznaním starého slovanského sviatku.
Prines svetlo a tma zmizne sama od seba. (Erazmus Rotterdamský)
Ak si návštevníci budú chcieť aj zasúťažiť, môžu skupinovo vytvoriť   zaujímavo vyrezávanú "svietiacu" dyňu, či iné kreatívne svetlo, ktoré so sebou prinesú do múzea. Víťazná skupina bude odmenená skupinovou vstupenkou na zaujímavé podujatie podľa vlastného výberu v roku 2012.
Podujatie „Slávnosti svetla“ sa pripravuje v spolupráci s Občianskym združením „Priatelia múzy“ z Michaloviec.
Skupinové návštevy je nutné ohlásiť vopred telefonicky. Určite sa zapojte a rozsvietime spolu kaštieľ. Srdečne Vás všetkých pozývame.
Vaše Vlastivedné múzeum
Kontakt: Vlastivedné múzeum
Tel. : 056/6722234
web: www.muzeumtv.sk

(Vlastivedné múzeum v Trebišove – tlačová správa) Vlastivedné múzeum v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva širokú verejnosť na vernisáž výstavy „IV. Bienále ikonopisectva a sakrálnej tvorby“, ktoré sa uskutoční  dňa 24. novembra 2011 o 15,00 hod. vo  veľkej výstavnej sieni trebišovského kaštieľa. Výstava potrvá do 24. januára 2012.

Uctievanie ikon prijalo kresťanstvo od starších náboženstiev /Grécko, Perzia/ a upevnilo sa v 4. storočí, keď sa po prijatí Milánskeho ediktu rímskymi cisármi Konštatntínom a Licíniusom v roku 313 n. l. stalo oficiálnym náboženstvom rímskeho impéria. Kresťanskú ikonografiu v začiatkoch ovplyvnili zobrazovania starogréckych a iránskych bohov.

Prostredníctvom ikon kresťania nadväzujú kontakt so svätými a vzdávajú úctu ich predobrazom. Katolícke obrazy Čenstochovská Matka Božia v Poľsku, sochy Márie Lurdskej vo Francúzsku, Šaštínskej Panny Márie na Slovensku a iné pociťujeme ako schopné vyslyšať nás, cítiť náš bôľ i žiaľ, ochrániť nás od chorôb a ostatného zla.IV. ročníka Bienále ikonopisectva a sakrálnej tvorby sa svojimi dielami zúčastnia ikonopisci nielen zo Slovenska, ale i z Ukrajiny a Poľska. Srdečne Vás všetkých pozývame.
Vaše Vlastivedné múzeum

Kontakt:     Vlastivedné múzeum

Tel. :           056/6722234

e-mail:        Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

web:           www.muzeumtv.sk

Foto: Jozef Danko