Vytlačiť

Noc pod oblohou a Odborné pozorovanie meteor. roja Perzeidy 2019

NOC POD OBLOHOU 2019

Teplé letné noci lákajú človeka ľahnúť si na zem a pozorovať oblohu plnú trblietajúcich sa hviezd. Okrem nich však každoročne v auguste na oblohe uvidíme aj meteory, ktoré zdanlivo najviac vyletujú zo súhvezdia Perzeus. Perzeidy, najznámejší meteorický roj predvádza naozajstné nebeské divadlo.

Samozrejme ani tento rok nebol výnimkou. Takýto zaujímavý úkaz sme sa aj tento raz rozhodli sprostredkovať širokej verejnosti na akcii, ktorú sme nazvali „Noc pod oblohou".

Termín bol stanovený na 9. augusta, tri dni pred maximom meteorického roja. Podujatie sa konalo pri obci Kožuchov na lúke, odkiaľ sa nám naskytol úžasný pohľad na oblohu. Chvíľu nás sprevádzal aj Mesiac, no tesne po polnoci, kedy sa schoval za obzor, sme si začali vychutnávať „padajúce hviezdy". Záujemcovia, ktorí sa zišli na akcii, taktiež mali možnosť cez ďalekohľad vidieť planéty Jupiter a Saturn a zorientovať sa na oblohe pomocou súhvezdí.

Tešíme sa, že nám priaznivé počasie umožnilo užiť si tento zaujímavý úkaz a veríme, že aj na budúci rok sa naskytne takáto príležitosť na stretnutie s vami.

ODBORNÉ POZOROVANIE METEORICKÉHO ROJA PERZEIDY 2019

Aj v tomto roku na poľnom letisku za Trebišovom sme uskutočnili už tradičné odborné pozorovanie maxima meteorického roja Perzeidy. Počasie nám v čase maxima prialo. Perzeidy sa tentokrát nedali zahanbiť a lietali skutočne tak, ako vyzerala predpoveď. Nelietali však len perzeidy, ale aj meteory sporadické a iné, patriace možno k ďalším slabším letným meteorickým rojom. Výhodou pri takýchto pozorovaniach je nenáročnosť na techniku. Prakticky sa nepoužívajú žiadne teleskopy, všetko sa zaznamenáva voľným okom. Odborné pozorovanie sme si naplánovali na noc z 12. na 13. augusta, aj keď v tom čase mal na oblohe dominovať Mesiac tesne pred splnom. Pred odborným pozorovaním každý z pozorovateľov sa oboznámil so súhvezdiami, jasnosťami porovnávacích hviezd, výškami objektov nad obzorom. Obloha sa rozdelila na jednotlivé trojuholníky, ktoré sme si poctivo chránili, aby nám neunikol ani jeden meteor.

Po zaregistrovaní meteoru pozorovateľ zakričal „stop", svoje číslo a diktoval napozorované údaje ako: rojovú príslušnosť, magnitúdu, stopu za meteorom, výšku nad obzorom a ocenenie kvality pozorovania.
Tieto údaje zapisovateľ zaznamenal do protokolu. Tento rok sme mali aj nováčikov – pozorovateľov, ktorí po prvýkrát mali možnosť zúčastniť sa takéhoto stretnutia „nadšencov meteorov".

Odborné pozorovanie robili tri skupiny. V jednej skupine boli traja a v dvoch štyria pozorovatelia. Všetky skupiny mali svojho zapisovateľa.

Počas 121 min. trvania pozorovania, zaznamenali 458 meteorov, z toho 350 perzeíd
a 108 sporadických. Prvá skupina, v ktorej pozorovali M. Vincečík, L. Hreha a M. Tirpák zaznamenala 104 meteorov, z toho 91 perzeíd a 13 sporadických meteorov. Zapisovateľom bol Kamil Sebestyén. Druhú skupinu tvorili pozorovatelia: T. Toma, Š. Puci, M. Kolodiová a J. Andrej a zaznamenali 157 meteorov, z toho 119 perzeíd a 38 sporadických meteorov.

Zapisovateľkou bola Mária Gimová. V tretej skupine pozorovali B. Roško, Ch. Dzudziová, D. Pazderák, J. Hamko a údaje zapisovala Beáta Lešková. Zaznamenali 197 meteorov, z toho 140 perzeíd a 57 sporadických meteorov.

Tým, že Mesiac svietil počas celého pozorovania, meteory so slabšou magnitúdou zostali pre nás neviditeľné. Avšak jeden bol výnimočný, videli ho všetci zúčastnení, priemerná magnitúda bola -5 a počas dlhšej doby bola viditeľná jasná stopa.

Nakoľko Perzeidy dominujú letnému nebu aj pár dní pred a po 12. auguste rozhodli sme si na meterory posvietiť aj v noci z 9. na 10. augusta po podujatí Noc pod oblohou v Kožuchove. Tento raz Mesiac zapadol tesne po polnoci, takže podmienky na pozorovanie boli priam ideálne. Spolupracovalo s nami aj počasie v podobe bezoblačnej oblohy. Po ukončení podujatia Noc pod oblohou pre verejnosť na mieste konania s nami ostali aj naši členovia Klubu astronómov. Tak sme si zostavili dve pozorovateľské skupiny. Prvú tvorili – T. Toma, Š. Puci a M. Kolodiová. Zapisovala Mária Gimová. Počas 93 minút, času pozorovania, zaznamenali 183 meteorov, z toho 139 perzeíd a 44 sporadických. Druhú skupinu tvorili M. Vincenčík, Ch. Dzudziová, D. Pazderák a zapisovala Beáta Lešková. Zaznamenali 108 meteorov, z toho 55 perzeíd a 53 sporadických.

Takže počas oboch pozorovaní v Trebišove a Kožuchove bolo celkovo zaznamenaných 749 meteorov.

Výsledky pozorovania boli u nás spracované programom WIMPS a odoslané do ústredia IMO ( International Meteor organization) v Belgicku.

pdftabulka_zaznamenanych_meteorov_2019.pdf142.96 KB

 

FOTOGALÉRIA

 

Kto je Online

Práve tu je 85 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com