Pozvánka na Dožinky 2019

Trebišovský kaštieľ ožije dožinkovými slávnosťami

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, organizuje a srdečne pozýva na tradičné DOŽINKY. Podujatie sa uskutoční 17. augusta v areáli trebišovského kaštieľa.

Cieľom podujatia je zachovať tradície zemplínskeho regiónu a priblížiť ich aj mladej generácii. Dožinkový veniec a tradičné zvyky spojené so slávnosťou sa začnú o 14.00 hodine.
„ Dožinkové slávnosti patria medzi tradičné podujatie, ktoré organizuje Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína. Osobne som veľmi rád, že si ho obľúbilo také množstvo Zemplínčanov, ktorí každý rok prichádzajú do areálu trebišovského kaštieľa. Raz v roku máme možnosť vidieť, ako sa zrno mení na múku a ako sa kedysi piekol chlieb. Veľkým lákadlom bude aj prezentácia tradičných remesiel. Asi najväčším unikátom je splietací stroj z 19. storočia, na ktorom si návštevníci môžu sami vyskúšať upliesť lano". pozýva do Trebišova predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Obdivovatelia tradičného varenia budú mať možnosť vidieť ukážky pečenia chleba v peci, varenie slivkového lekváru v kotli, či zemplínskej „zameški" ale aj pečenia tradičných domácich koláčikov a ďalších jedál, ktoré budú môcť ochutnávať. Tí zdatnejší sa okrem ochutnávania budú môcť zapojiť do súťaže vo varení šúľancov. Chýbať nebudú ďalšie gastronomické špeciality, či degustácia tokajských vín.

Areál múzea ožije poľnohospodárskymi činnosťami, dávnymi tradíciami, či remeselníkmi, ktorí sa neodmysliteľne spájajú s dožinkovými tradíciami. Nebude chýbať ani pletenie lana na unikátnom splietacom stroji z 19. storočia, ktorým sa Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove zapísalo v roku 2011 do Slovenskej knihy rekordov. Keďže sa múzeum orientuje vo veľkej miere na poľnohospodárstvo, návštevníci si budú môcť pozrieť historické aj súčasné poľnohospodárske stroje, no vychutnať si môžu aj aj zážitkovú jazdu na historickom traktore s vlečkou. Deti potešíme aktivitami v rozprávkovej krajine Haliganda , prehliadkou mini ZOO a vyskúšať si budú môcť boj s drakom. Súčasťou podujatia bude aj trh s ručne vyrábanými výrobkami Zlaté ručičky. Prekvapením podujatia je interaktívna drevorezba Cesta k sebe - Tancuj v drevenom objatí .

„Každú celú hodinu, navyše pripravilo naše múzeum prehliadky kaštieľa, spresnila Beáta Kereštanová, riaditeľka Múzea a kultúrneho centra južného Zemplína.

Pódium, na ktorom budú sústredené sprievodné aktivity, bude patriť folklórnej skupine Vidumaňec z Kuzmíc a folklórnemu súboru Orgonina z Vranova nad Topľou. Predstavia sa domáci mladí hudobníci ,členovia skupiny MITODA. Pre priaznivcov skupiny Heľenine oči je o 17.oo hodine pripravený koncert. V závere programu zahrá a zaspieva talentovaný Kristián Kohút.

Vstupné na podujatie je 2€ vrátane ochutnávky tradičných jedál.

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

PROGRAM

 

pozvanka dozinky tv 2019

 

Kto je Online

Práve tu je 50 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com