Karol Plicka - Výber z tvorby

tv_plicka

Srdečne Vás pozývame na výstavu "Karol Plicka - Výber z tvorby", ktorá sa uskutoční v dňoch od 24.7 2012 do 2.9.2012 vo výstavných priestoroch GALÉRIA na poschodí trebišovského kaštieľa

 

 

tv_plicka

(Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove – tlačová správa) Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva milovníkov fotografie, poznania krajiny a tradičnej kultúry na výstavu „Karol Plicka – Výber z tvorby“, ktorá sa uskutoční od 24. júla 2012 do 2. septembra 2012 vo výstavných priestoroch GALÉRIE v trebišovskom kaštieli.

Karol Plicka sa narodil v roku 1894 vo Viedni ako syn českých rodičov. Skončil učiteľský ústav, popri ktorom študoval husľovú tvorbu. Externe vyštudoval národopis a hudobnú vedu. V dejinách slovenského filmu má postavenie zakladateľa národnej kinematografie.

Z Plickových fotografií vanie pocit krásna vznešenosti a pokoja. Jeho dielo vo svojej neopakovateľnosti, v estetických a etických obsahoch patrí k základným hodnotám národnej kultúry. Krédom tvorby tohto vzácneho človeka boli slová , ktoré povedal A. France: „Keby som mal voliť medzi pravdou a krásou, zvolil by som si krásu, lebo je pravdivejšia ako pravda sama“. 

Táto jedinečná výstava je pohladením nielen pre oko, ale i pre dušu a srdečne Vás všetkých pozývame.


Vaše Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove


Kontakt:   Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

         M. R. Štefánika 257/65

         075 01 Trebišov

Tel. :         056/6722234

e-mail:         Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

        Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

web: www.muzeumtv.sk

Trebišovski pisanki
23. ročník súťažnej výstavy v zdobení veľkonočných kraslíc
(Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove – tlačová správa) Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva širokú verejnosť na vernisáž výstavy „Trebišovski pisanki“, ktorá sa uskutoční 9. marca 2012 o 16,00 hod. vo výstavných priestoroch DVORANA v trebišovskom kaštieli.
Ako každý rok, aj tento rok pripravuje múzeum pre svojich priaznivcov a návštevníkov, tradičnú výstavu kraslíc. Tento rok je to v poradí už 23. ročník tejto súťažnej výstavy a zúčastní sa na ho 57 maliarok a maliarov z okresov: Trebišov, Michalovce, Košice, Košice – okolie, Gelnica, Vranov nad Topľou, Humenné, Snina, Medzilaborce, Prešov, Bardejov, Stropkov, Poprad, Nitra, Senica, Banská Bystrica, Příbram (Česká republika). Z techník prevláda vyškrabovanie, reliéfne zdobenie voskom, odrôtovanie, vosková batika, zdobenie zlatými detailmi, prelamovanie, oblepovanie prámikmi, oblepovanie slamou, oblepovanie korálikmi, oblepovanie glitrami, zdobenie farbami, farbenie cibuľovými šupkami, oblepovanie bavlnkou, oblepovanie semienkami, obväzovanie rastlinami, oblepovanie textíliami, obháčkovanie, zdobenie tušom, kombinovaná technika, opaličkovanie, leptanie kyselinou, oblepovanie farebným papierom, zdobenie miniatúrami z modulitu, decoupage a patina. Táto tradičná výstava je už tradične spojená aj s predajom kraslíc a a výrobkov z pravého včelieho vosku.
Návštevníci sa budú môcť pokochať jedinečnou krásou týchto skvostov  do                29.apríla 2012.
Srdečne Vás všetkých pozývame
Vaše Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

Kto je Online

Práve tu je 61 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com