Trienále maľby a plastiky krajín V4

pozvankatrienale

 Srdečne Vás pozývame na  výstavu  s názvom Trienále maľby a plastiky krajín V4" ktorá potrvá od  21. 11.  2013 do 30. 1. 2014 vo výstavných priestoroch GALÉRIA na poschodí trebišovského kaštieľa. 

Vernisáž: 21.11.2013 o 16:30 hod.          Symbolické vstupné na vernisáž: 0,10 €      Vstupné na výstavu: podľa platného cenníka

 

 

pozvankatrienale

 

Už po tretíkrát sa v galérií Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove, kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja, uskutoční prezentácia medzinárodnej umeleckej tvorby autorov štyroch krajín Višegradskej štvorky.  Medzinárodné Trienále maľby a plastiky krajín V4 bude usporiadané pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu. 

Cieľom podujatia je prezentovať aktuálne tendencie v smerovaní maľby a plastiky tých maliarov a sochárov, ktorí tvoria na území Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska. Nadväzovaním užšej cezhraničnej spolupráce s umelcami, múzeami, galériami, kultúrnymi inštitúciami v rámci uvedených štátov V4  a organizovaním spoločných prezentácií malieb a plastík, smerujúcich k výmene tvorivých skúseností maliarov i sochárov, sa napomáha napĺňať tento cieľ. Dôsledkom vzájomnej spolupráce štrnástich umelcov sa prehlbujú a rozvíjajú cezhraničné kultúrne kontakty. 

Organizátormi podujatia sú Košický samosprávny kraj, Matica slovenská, mesto Trebišov a Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína. Výstava má charakter konkurzu. Zúčastnia sa na nej maliari a sochári z každej krajiny V4, ktorí sú členmi stavovských umeleckých organizácií.  Štatút trienále umožňuje prezentovať realistickú maľbu a plastiku, rovnako ako umenie postmodernistického, abstraktného, prípadne iného výtvarného smerovania. 

Na trienále má Česká republika zastúpeného 1 maliara. Maďarsko prezentujú 3 umelci /2maliari a 1 sochár/. Z Poľska sú na tejto medzinárodnej výstave účastní 5 tvorcovia /3 maliari a 2 sochári/. Zo Slovenska vystavujú 5 účastníci /3 maliari a 2 sochári/ Spoločne sa na trienále predstavia súťažne 13 umelci. Jeden slovenskí maliar sa výstavy zúčastní nesúťažne. 

Kvalifikovaný výber malieb a plastík, ich hodnotenie a ocenenie vykoná porota /jury/. Tú tvoria 3 významní umelci. Dušan Baláž- člen poroty, Peter Valiska- Timečko – člen poroty a Martin Račko – predseda poroty.  

Organizátori hodnotnej výstavy oznámia účastníkom výstavy výsledky hodnotenia poroty na vernisáži výstavy, ktorá sa uskutoční 21. 11. 2013 o 16, 30 hodine. Na slávnostnom otvorení budú odovzdané i ocenenia. 

Na prehliadke malieb a plastík krajín Višegradskej štvorky je inštalovaných 37 súťažných umeleckých diel a 4 nesúťažné diela. Súčasťou trienále bude aj beseda pre širokú verejnosť, ktorá sa uskutoční v deň vernisáže, teda 21.11. 2013 dopoludnia  v zrkadlovej sieni múzea.

 

Trienále malieb a plastík krajín V4 sa zúčastňujú títo umelci: 

Česká republika:  Vladimír Blažek 

Maďarská republika: László Lonovics, Attila Fazekas, Géza Széri – Varga

Poľsko:  Jan Kukulka, Wijaceslaw Burda, Anna Papiernik, Bogdan Samborski, Malgorzata Samborska

Slovenská republika: Mikuláš Lovacký, Ľudmila Lakomá - Krausová, Miroslav Bucher, Rudolf Hoffer, Ján Leško.

 

Výstava potrvá do 30.1.2014 . 

 

Srdečne Vás všetkých pozývame

 

 

 

 

 

Trebišovski pisanki
23. ročník súťažnej výstavy v zdobení veľkonočných kraslíc
 
 
(Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove – tlačová správa) Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva širokú verejnosť na vernisáž výstavy „Trebišovski pisanki“, ktorá sa uskutoční 9. marca 2012 o 16,00 hod. vo výstavných priestoroch DVORANA v trebišovskom kaštieli.
Ako každý rok, aj tento rok pripravuje múzeum pre svojich priaznivcov a návštevníkov, tradičnú výstavu kraslíc. Tento rok je to v poradí už 23. ročník tejto súťažnej výstavy a zúčastní sa na ho 57 maliarok a maliarov z okresov: Trebišov, Michalovce, Košice, Košice – okolie, Gelnica, Vranov nad Topľou, Humenné, Snina, Medzilaborce, Prešov, Bardejov, Stropkov, Poprad, Nitra, Senica, Banská Bystrica, Příbram (Česká republika). Z techník prevláda vyškrabovanie, reliéfne zdobenie voskom, odrôtovanie, vosková batika, zdobenie zlatými detailmi, prelamovanie, oblepovanie prámikmi, oblepovanie slamou, oblepovanie korálikmi, oblepovanie glitrami, zdobenie farbami, farbenie cibuľovými šupkami, oblepovanie bavlnkou, oblepovanie semienkami, obväzovanie rastlinami, oblepovanie textíliami, obháčkovanie, zdobenie tušom, kombinovaná technika, opaličkovanie, leptanie kyselinou, oblepovanie farebným papierom, zdobenie miniatúrami z modulitu, decoupage a patina. Táto tradičná výstava je už tradične spojená aj s predajom kraslíc a a výrobkov z pravého včelieho vosku.
Návštevníci sa budú môcť pokochať jedinečnou krásou týchto skvostov  do                29.apríla 2012.
 
Srdečne Vás všetkých pozývame
 
 
Vaše Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove
 

Kto je Online

Práve tu je 127 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com