Chlebom a vínom alebo kulinária

chlebom a vinom albo kulinaria - pozvánka

Srdečne Vás pozývame na podujatie "Chlebom a vínom alebo kulinária", ktoré sa uskutoční 29. augusta 2013 v  trebišovskom kaštieli a 30. a 31. augusta 2013 v mestskom parku a na mestskom amfiteátri.

 

 

chlebom a vinom alebo kulinária - pozvánka

Program pred trebišovským kaštieľom:

pozvankaweb

/Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove - Tlačová správa/

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie košického samosprávneho kraja, srdečne pozýva dňa 29. 8. 2013 všetkých Trebišovčanov i obyvateľov z jeho okolia na tradičný dožinkový festival, ktorý nesie názov „Chlebom a vínom“. Podujatie sa uskutoční v areáli celého trebišovského kaštieľa ako jedno z TOP podujatí Košického samosprávneho kraja v rámci programu Terra Incognita. Cieľom je ponúknuť miestnym občanom možnosť nielen sa oboznámiť, ale i bližšie spoznať kultúrne tradície zemplínskeho regiónu a taktiež zincsenovať názorné ukážky príbehov, viažucich sa k festivalovej téme a miestu konania.
Neodškriepiteľnou súčasťou programu tohtoročného podujatia budú bohaté tanečné i spevácke vystúpenia domácich folklórnych súborov. Predstavia sa i tanečníci s kultúrou indických a írskych tancov. Tvorba ľudových remeselníkov odhalí ako sa kedysi plisovali sukne, tkali koberce, kuli rôzne nástroje, vyrezávali z dreva zaujímavé ornamenty. V priestore dvora múzea bude po celý čas prebiehať výstava poľnohospodárskych strojov. Predvedená bude činnosť, ktorú nemôžete vidieť široko- ďaleko od nás, lebo iba s Múzeom v Trebišove je spätý unikátny ručný spletací stroj z 19. storočia, na ktorom budú chlapi pliesť lano.
Na našu dožinkovú slávnosť príde aj vláčik, ktorý začne svoju púť v Košiciach. Klub historických koľajových vozidiel pri RD Haniska pri Košiciach sa postará o to, aby sa i vzdialenejší záujemcovia dopravili až k nám do Trebišova. Odchod z Košíc na miesto festivalu je naplánovaný na 9 hodinu a 20 minútu.
Veľkolepý projekt „Chlebom a vínom“ odštartuje na pódiu pred bránou trebišovského kaštieľa o 11.00 hod. Pokračovať budeme ojedinelým znázornením mlátenia obilia priamo pred očami návštevníkov, následne mletím zrna i samotnou prípravou cesta na chlieb, ktorý si účastníci podujatia budú môcť dokonca sami upiecť. Všetkých prítomných zaiste poteší od 14:00 hodiny zrodenie tokajského vína, ktorého súčasťou bude aj degustácia. Na pravé poludnie sa predvedie Kulinárium, ktoré umožní nazrieť do tradičnej i súčasnej gastronómie.
Pódium sa naplní súťažiacimi, ktorí si zmerajú sily v jedení lokší na čas, v odhade množstva zrna v nádobe, v ťahaní vína s lopovom do odmerného valca. Súťažiť sa bude dať o najlepšiu tokajskú lipovinku a v mnohých iných aktivitách. Na našich návštevníkov čakajú automobilové veterány, mini ZOO a pre tých najmladších tu bude jedinečná rozprávková krajina HALIGANDA. V popoludňajších hodinách prebehne odovzdanie štafety Kľučových podujatí programu Terra Incognita mestu Trebišov.
Záverečný kultúrny program sa bude niesť v réžií vynikajúceho FS ŽELEZIAR, a’capelly FreeVoices. Štvrtkové dožinkové podujatie vyvrcholí piesňami známej alternatívnej prešovskej skupiny CHIKI LIKI TUA. Projekt však bude pokračovať nasledujúcimi dvomi dňami, ktorých prípravu a organizáciu zabezpečí mesto Trebišov.

 

Vaše Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove
Kontakt: 
Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel. :  056/6722234
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
web: www.muzeumtv.sk

Kto je Online

Práve tu je 77 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com