Za slobodu a vlasť...!

  • Kde: Výstavný priestor EMELET na poschodí trebišovského kaštieľa
  • Kedy: 6.6.2013  - 22.9.2013


pozvanka_vojaci

 

 

 
„Múdrosť v kresťanskej histórií ukrytá...“
 
Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a Spolok sv. Cyrila a Metoda v Roku sv. Cyrila a Metoda. /tlačová správa/
 
V nedeľu 17.3.2013 o 16:00 hod. sa v priestoroch Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove uskutoční vernisáž výstavy vzácnych liturgických kníh a predmetov, ktorá bude uvedená pod názvom „Múdrosť v kresťanskej histórií ukrytá...“.
Už po niekoľkýkrát Spolok sv. Cyrila a Metoda zozbieral pamiatky spojené s byzantskou liturgiou a používaním cirkevnoslovanského jazyka na území východného Slovenska a tento krát ich prepožičal  na obdiv návštevníkov do trebišovského kaštieľa.
Na výstave možno vidieť vzácne rukopisné a tlačené liturgické knihy 15 – 18.str. gréckokatolíckej cirkvi, ako aj iné bohoslužobné predmety kultu a obradu  byzantskej Cirkvi. Tieto predmety dokladujú, že na území dnešného východného Slovenska sa uplatňovala liturgická aj jazyková kontinuita pred i po Užhorodskej únii z roku 1646. S tým súvisel aj náboženský život tu žijúceho obyvateľstva. Napriek všetkým vojnovým udalostiam spojeným s protitureckými vojnami a stavovskými povstaniami v 16. a 17. Storočí, tuná ľudia žili, tvorili, realizovali svoje duchovné i kresťanské povolanie. Časť z tohto duchovného sveta je sprítomnená cez ich materiálne diela na tejto výstave. Súčasťou výstavy budú aj vzácne historické knihy a artefakty, ktoré poskytla Rímskokatolícka cirkev, farnosť Návštevy Panny Márie v Trebišove.
Medzi najstaršie vystavované pamiatky patrí Baškovský evanjeliár ( rukou písaný), krásne iluminovaný, z prvej pol. 15. storočia. Evanjeliár už bol v minulosti prezentovaný v Benátkach. Na východnom Slovensku bol v roku 2008 vystavený po prvýkrát pre slovenskú verejnosť. Po reštaurovaní a konzervovaní ho budú môcť prvýkrát vidieť aj Trebišovčania.   Z toho obdobia je aj stará krstiteľnica zo Strážskeho, z bývalého dreveného chrámu a rukopisná minea.
Vzácnymi pamiatkami sú aj vyše 250 ročný drevený procesiový a naprestolný kríž z prvej polovice 18. storočia z Jasenova, ktoré boli uznané za národné kultúrne pamiatky. Z roku 1799 je plaštenica z Ruskoviec pri Sobranciach, ktorá patrí medzi 4 najstaršie plaštenice na Slovensku.
K historickým „bonbónikom“ patrí aj starobylý, pred pár rokmi nájdený vo veži chrámu písomný doklad zo Zemplínskej Širokej, ktorý sa pokúsil prepísať  rok výstavby miestneho chrámu o 100 rokov dozadu. Falšovateľov listiny však odhalila moderná veda.
Pre milovníkov maliarskeho umenia budú vystavené tri diela slávnych maliarov. Portrét Krista od jedného  z najvýznamnejších osobností uhorského a európskeho maliarstva 19. Storočia - od Mihála Munkácsyho. Dva obrazy sv. Cyrila a Metoda doplnia diela akademických maliarov Mikuláša Rogovského a Mikuláša Klimčáka ako aj iné sakrálne obrazy a ikony.
Pri tejto príležitosti uvádzame v našom kaštieli jedinečný unikát - historické kreslo, na ktorom sa nedá prehliadnuť erb rodu Čákyovcov. Kreslo pochádzajúce z bojnického zámku, patriaceho Pálfyovcom, púta pozornosť svojím vznešeným prevedením.
Všetky vystavované predmety a knihy svedčia o tom, že východné Slovensko tvorilo integrálnu súčasť Európy,  bohatej na dejiny, umenie a kultúru a samé ju aj vytváralo. Napriek všetkým neblahým okolnostiam si zachovalo ohromné duchovné a kultúrne dedičstvo, ktoré je priamou pokračovateľkou  misie sv. Cyrila a Metoda.
Výstava potrvá do 2. júna 2013. Srdečne Vás všetkých pozývame.
 
Vaše Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove
 
 
Kontakt: Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel. : 056/6722234
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
web: www.muzeumtv.sk
 
/Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja –tlačová správa/
Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja v spolupráci s nižšie uvedenými organizáciami pozývajú všetkých priaznivcov a návštevníkov kaštieľa na slávnostné otvorenie výstavy vojenstva na Trebišovsku s názvom „Za slobodu a vlasť...!“, ktorá sa uskutoční 6. júna 2013 o 17.00 hodine vo výstavných priestoroch EMELET na poschodí trebišovského kaštieľa.     
Celá výstava ZA SLOBODU A VLASŤ...! mapuje vojenstvo na Zemplíne (prevažne na južnom Zemplíne označované aj pojmom Trebišovsko). Dokumentuje históriu vojenstva cez dobové predmety, fotografie, zbrane, uniformy... Dáva pohľad na vojsko a armádu danej doby spojené s rôznymi historickými obdobiami v premenách času od dôb skoro zabudnutých až po súčasnosť. Na výstave môžeme vidieť predmety od praveku až po súčasnosť, od neškodného mlynčeka po kávu až po zbrane, ktoré zasahovali do bojov o Dargov, ďalej budú očiam návštevníka ponúknuté predmety z fondov múzeí, klubov, súkromných zberateľov ako aj z Vojenského útvaru v Trebišove. Výstava vojenstva na Trebišovsku je zameraná na obdobie rokov 1939 – 1945.  
Nakoľko je  história nášho regiónu spätá s celosvetovými vojenskými udalosťami, v blízkom okolí nášho územia dôsledkom toho zahynulo množstvo vojakov; na výstave môžeme vidieť aj výzbroj a výstroj vojaka Wehrmachtu či Červenej armády. Výstava má však byť určitým mementom a upozornením, zamyslením sa nad tým, aké vzácne je žiť v dobe mieru a ako ľahko sa môže tento stav zmeniť. Vojna a pojmy ako strach, hlad, zabíjanie, smrť nie sú až tak vzdialenou minulosťou. 
Sprievodným podujatím výstavy „ZA SLOBODU A VLASŤ...!“ bude  konferencia k danej tematike. Prednášky o histórií a súčasnosti vojenstva a prezentácie občianskych združení budú na programe v rovnaký deň, teda 6.6.2013 v čase od 14.00h do 17.00h, v zrkadlovej sieni trebišovského kaštieľa.   
Na výstave svojou spoluprácou, poskytnutím artefaktov a ďalších materiálov aktívne participujú i nasledovné  organizácie a zoskupenia:  Mesto Trebišov, 21. zmpr TREBIŠOV, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov – OV SZPB Trebišov, Regionálne stredisko dokumentovania bojov Sovietskej armády na Slovensku, Klub vojenských dôchodcov Trebišov, Zemplínske múzeum Michalovce, Klub vojenskej histórie Zemplín, Klub vojenskej histórie Dargov , TV Zemplín a ostatní zanietení jednotlivci, či milovníci histórie.  
„Národ, ktorý zabudne svoju minulosť, je odsúdený k tomu, aby si ju zopakoval znova.“
 
 

Kto je Online

Práve tu je 136 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com