Trebisovski pisanki 2020

Múzeum a Kultúrne centrum Južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás pozýva na virtuálnu vernisáž výstavy v zdobení veľkonočných kraslíc. Slávnostné otvorenie 31. ročníka výstavy sa malo uskutočniť 13. marca 2020 v priestoroch kaštieľa. Vzhľadom na aktuálnu situáciu na Slovensku ju preto prinášame online 27.marca 2020. Výstava potrvá do 10. mája 2020.

„Výstava veľkonočných kraslíc Trebišovski pisanki je neodmysliteľnou súčasťou jarných podujatí na Zemplíne. Žiaľ, pre aktuálnu situáciu sme ju tento rok nemohli sprístupniť pre verejnosť. Krajské múzeá a galérie sa však snažia robiť všetko pre to, aby sa prispôsobili aktuálnej situácii a preto sme veľmi radi, že si výstavu v trebišovskom múzeu môžete pozrieť aspoň virtuálne," vyjadril sa predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Kraslice alebo, ozdobené vajíčka - pisanki sú ako jeden z významných dokladov tradičného ľudového umenia, symbolom jarného oživovania prírody a predstavujú obetný, obradový alebo osobný dar. Na Slovensku sa až do súčasnosti zachovalo mnoho spôsobov ich zdobenia. Vďaka výstave v trebišovskom kaštieli sa môže viac ako 45 vystavovateľov pochváliť originálnymi kraslicami. Vystavených bude viac ako 600 kraslíc zdobených rôznymi technikami od tradičných ako vyškrabovanie alebo, reliéfne zdobenie voskom, po netradičné techniky ako technika tenerife, servítková technika – dekupáž či kombinované techniky. Každý rok sa zväčšuje počet súťažiacich. Tento rok na výstave prezentujú svoje kolekcie kraslíc po prvýkrát 6 súťažiaci.

„Napĺňa ma radosťou, že môžeme hostiť tak krásnu, farebnú výstavu v priestoroch nášho múzea. Je to už 31. ročník výstavy kraslíc ktorú, ale žiaľ pre verejnosť nevieme v tejto situácií sprístupniť. Práve preto spúšťame virtuálnu výstavu, ktorou prinesieme krásu kraslíc až do domova návštevníka,- " povedala riaditeľka múzea Beáta Kereštanová.

Organizátorom podujatia je kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove.

Okrem trebišovského múzea pripravilo virtuálne prehliadky ďalších deväť župných kultúrnych zariadení. Ďalšie organizácie vytvorili kreatívne aktivity, do ktorých sa môžete zapojiť aj z pohodlia domova. Kompletnú ponuku nájdete aj na webe: https://web.vucke.sk/files/sk/novinky/krajskymi-kulturnymi-instituciami-pocas-karanteny-mozete-prejst-aj-virtualne/za-kulturou-z-pohodlia-domova.pdf

 

 

Kto je Online

Práve tu je 49 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com