Trienále maľby a plastiky krajín V4

  • Kde: Výstavný priestor GALÉRIA na poschodí trebišovského kaštieľa
  • Kedy:  21. 11.  2013 30. 01. 2014 


trienale 2013 -33

 V Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove, kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja, sa 21.11.2013 uskutočnila vernisáž medzinárodnej prehliadky maľby a plastiky krajov V4. Svojou umeleckou tvorbou sa na nej súťažne prezentovalo 13 umelcov a jeden nesúťažne. Zastúpenie mala každá krajina Višegradskej štvorky. Podujatie sa zrealizovalo pod záštitou staronového predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu.

 

Autori diel mali možnosť poslať na základe podanej prihlášky maximálne štyri maľby alebo plastiky v ľubovoľnej veľkosti bez tematického obmedzenia. Popri realistickej maľbe a plastike sa mohli na medzinárodnom trienále zúčastniť aj umelci postmodernistického, abstraktného, prípadne iného výtvarného smerovania.

Maľby a plastiky odborným okom vyberala, hodnotila a ocenenia určila kvalifikovaná porota. Výsledky hodnotenia výstavy boli účastníkov vernisáže oznámené priamo na slávnostnom otvorení trienál. Odbornú porotu tvorili Dušan Baláž, Mgr. art. Peter Valiska- Timečko a akademický sochár Martin Račko, ktorý bol zároveň predsedom porotcovského tria.

Porota sa oboznámila s predloženými informáciami o umelcoch trienále jednotlivých krajín V4, prezrela vystavované diela, zhodnotila a rozhodla. Výsledky súťažnej časti výstavy vyhlásil kurátor trienál maľby a plastiky krajín V4, ktorým bol člen poroty Mgr. Peter Valiska- Timečko.

Udelených bolo 5 cien.

Hlavnú cenu GRAND PRIX získal Vladimír Blažek z Českej republiky. Laureát GRAND PRIX získalv rámci ocenenia aj pozvanie na realizáciu svojej samostatnej výstavy v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove v roku 2015.

Cena primátora mesta Trebišov bola udelená Slovákovi Rudolfovi Hofferovi.

Cena predsedu Matice slovenskej potešila Attilu Fazekasa z Maďarska.

Cenu za plastiku si z rúk riaditeľky Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína Mgr. Beáty Kereštanovej prevzala Malgorzata Samborska z Poľska.

Cena za maľbu bola odovzdaná umelcovi Lászlóvi Lonoviczovi z Maďarska.

Slávnostná vernisáž prebehla za účasti primátora mesta Trebišov Ing. Mariána Kolesára, poslanca NR SR Róberta Puciho a ďalších významných ľudí spoločenského, umeleckého a politického života. Hodnotu kultúrneho podujatia posilnilo hudobné a spevácke vystúpenie žiačok Súkromnej základnej umeleckej školy z Novosadu a ich pedagógov.

Výstava potrvá do 30.1.2014

 

 

/Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove – tlačová správa/
 
Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, Kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja uskutočnilo dňa 25. apríla 2013 o 17:00 hod. vo výstavných priestoroch Galéria v trebišovskom kaštieli dvojvernisáž, ktorá bola venovaná dvom krásnym výstavám a to výstave akademického maliara Yuriya Bodnara a umelkyne Márie Majerčíkovej.
Zúčastnili sa jej okrem autorov oboch výstav, ich rodinných príslušníkov, priateľov a našich návštevníkov aj významné osobnosti umeleckého a spoločenského života.
Kurátorkou výstavy „Symfónia premien“ ukrajinského umelca bola Olexandra Bodnarová, historička umenia. Svojou prítomnosťou poctil naše múzeum aj vedúci odboru kultúry Zakarpatského kraja na Ukrajine, Yuriy Gľeba ako aj akademický maliar Štefan Bubán.
Akademický maliar Yuriy Bodnar žije v Užgorode na Ukrajine. Je členom Národného zväzu umelcov Ukrajiny. Jeho prezentovaná tvorba je zameraná na monumentálnu a komornú maľbu krajiny, mestskej veduty so zakomponovaným fragmentom.
V jeho výstavných obrazoch nejde ani tak o realistické, ale skôr o filozofické stvárnenie sveta, ktoré tak dáva jeho obrazom hlbší, hlavne citeľný duchovný rozmer.
Výstava výtvarných diel ukrajinského maliara Yuriya Bodnara potrvá do 26. mája 2013.
 
Druhá časť vernisáže bola venovaná autorke výstavy s názvom „Hodvábny svet“, Márií Majerčíkovej. Autorkina tvorba je hlavne o cítení materiálov. Kreslí olejovými a akrylovými farbami ma maliarske plátno, ale aj na iné materiály. Sú nimi sklo, textil, kameň, drevo, či hodváb. A práve po ňom maliarka pomenovala svoju výstavu.
Všetky symboly v jej umeleckých dielkach sú odrazom vnútorného sveta a myšlienok autorky. Inšpiráciu čerpá v nevyčerpateľnej zásobe tvarov a farieb prírody. Kreslenie je pre umelkyňu relaxom a formou nabíjania energie.
Vo výstavných vitrínach nájdu návštevníci nášho múzea kravaty, dáždniky, letné šaty, šatky, tričká a ďalšie nositeľné veci s osobitným štýlom autorkiných precítených prác.
Ako sama uvádza, ak sa jej jedinečné práce stretnú s kladnou odozvou, umelkyni to dáva pocit naplnenia.
Výstavu Márie Majerčíkovej si môžete pozrieť do 17. júna 2013.
 
 
 
 

 

Kto je Online

Práve tu je 73 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com