Čas radosti, veselosti

  • Kde: Prízemie trebišovského múzea
  • Kedy: 09.12.2011 - 19.2.2012

betlehemy_2011-93

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Slávnosti svetla“
(Vlastivedné múzeum v Trebišove – tlačová správa) Vlastivedné múzeum v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva širokú verejnosť na podujatie „Slávnosti svetla“, ktoré sa uskutoční  dňa 4. novembra 2011 v čase od 09:00 – 18:00 hod. v priestoroch trebišovského kaštieľa.
Účastníci tohto podujatia budú svedkami ožitia tradície masiek, svetla a tekvíc tak, ako ich nepoznajú a rozprávok prepojených  s tradíciou a poznaním starého slovanského sviatku.
Prines svetlo a tma zmizne sama od seba. (Erazmus Rotterdamský)
Ak si návštevníci budú chcieť aj zasúťažiť, môžu skupinovo vytvoriť   zaujímavo vyrezávanú "svietiacu" dyňu, či iné kreatívne svetlo, ktoré so sebou prinesú do múzea. Víťazná skupina bude odmenená skupinovou vstupenkou na zaujímavé podujatie podľa vlastného výberu v roku 2012.
Podujatie „Slávnosti svetla“ sa pripravuje v spolupráci s Občianskym združením „Priatelia múzy“ z Michaloviec.
Skupinové návštevy je nutné ohlásiť vopred telefonicky. Určite sa zapojte a rozsvietime spolu kaštieľ. Srdečne Vás všetkých pozývame.
Vaše Vlastivedné múzeum
Kontakt: Vlastivedné múzeum
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel. : 056/6722234
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
web: www.muzeumtv.sk

 

Dňa 9. decembra 2011 o 18:00 hod. sa v trebišovskom kaštieli konala slávnostná vernisáž výstavy "Čas radosti, veselosti". Výstava prezentuje betlehemy a vianočné obchôdzkové rekvizity z bohatého národopisného fondu múzea s akcentom na ľudovú vianočnú obyčajovú tradíciu na Slovensku. Výstavné exponáty tvorí rôznorodý materiál z 18. – 20. storočia. Exponáty sú komponované do pôsobivých betlehemských scén v rôznych variantoch s použitím drevených, papierových, plechových, textilných betlehemov a figúrok pochádzajúce z východného Slovenska ale aj iných slovenských regiónov. Vystavené sú i ukážky papierových maľovaných salašov, typických pre banícke prostredie stredného Slovenska. Celkovú atmosféru výstavy doplnia aj rekvizity betlehemcov – jasličkárov a interiér ľudovej izby „vo vianočnom šate".

Autorkou výstavy je PhDr. Klaudia Buganová z Východoslovenského múzea v Košiciach. 

 Výstava potrvá do 19. februára 2012. Srdečne Vás všetkých pozývame.

Foto: Jozef Danko

Foto: Ing. Stanislav Štefan

 

 

 

 


Kto je Online

Práve tu je 113 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com